Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków

z  s i e d z i b ą  w  L u b l i n i e

       H I S T O R I A

       Początki Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie sięgają 1959 r., kiedy to grupa młodych, uzdolnionych nauczycieli, chcąc krzewić kulturę plastyczną w środowisku lokalnym, upowszechniać ją i rozwijać się twórczo, zorganizowała pierwszą swoją wystawę. Odbyła się ona w Szkole Podstawowej nr 18 w Lublinie. Wzięli w niej udział: Maksymilian Iwanek z Lublina, Stanisław Popek z Zamościa, Władysław Pruszyński z Dzierzkowic oraz Tadeusz Różycki z Białej Podlaskiej. W 1960 r., przy dużym zaangażowaniu Stanisława Popka i pomocy Józefa Steligi z Zarządu Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie, wraz z kolejną wystawą zorganizowano zjazd nauczycieli plastyki z terenu województwa lubelskiego i utworzono Klub Nauczycieli Plastyków. Pierwszym przewodniczącym klubu został Stanisław Popek. Podstawową formą działalności klubu były spotkania nauczycieli plastyków w Lublinie o charakterze szkoleniowym i informacyjnym. Organizowano coroczne wystawy członków klubu oraz wystawy indywidualne. Wyjeżdżano na plenery i kursy wakacyjne.
      W 1973 r. przewodniczącym klubu został Stanisław Mrówczyński. Dotychczasowe formy działalności były kontynuowane przy zintensyfikowaniu działań w zakresie corocznych, wakacyjnych plenerów.
       W 2002 r. przewodnictwo Klubu przejmuje Alina Hładyniuk, organizując spotkania oraz plenery w Kluczkowicach, Jabłoniu, Turkowicach, Gościeradowie i Pszczelej Woli.
       W 2007 r. Klub przekształcono w Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków. Powołano nowy zarząd w składzie: Ewa Kłopotek – prezes, Hanna Korzeniowska i Leszek Niewiadomski - wiceprezesi. Stowarzyszenie kontynuuje wcześniej wypracowane cele, organizując spotkania, plenery i wystawy. Przygotowana została strona internetowa stowarzyszenia. Z okazji jubileuszu 50 – lecia wydano katalog z pracami wszystkich członków stowarzyszenia. Zorganizowano I Biennale Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.
       W 2012 r. prezesem Stowarzyszenia została dr Urszula Tomasiak, a wiceprezesami: Leszek Niewiadomski i Krystyna Rakowska. Od roku 2013 z inicjatywy Pani prezes, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków zaczęło popularyzować twórczość swoich członków na corocznych cyklicznych wystawach zbiorowych - „W poszukiwaniu piękna” i „Barwą i kreską” prezentowanych w ośrodkach i domach kultury Lubelszczyzny oraz Mazowsza.
       Stowarzyszenie zmieniło też swoją dotychczasową siedzibę; od 2013 r. jest to Dom Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4a w Lublinie. To tam obchodzony był kolejny Jubileusz 55-lecia powstania PSNP/KNP. Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa lubelskiego oraz lubelskiej kultury i oświaty towarzyszył wernisaż wystawy zbiorowej członków Stowarzyszenia. Na pamiątkę tego wydarzenia wydano jubileuszowy katalog prezentujący twórczość plastyczną członków PSNP, a w dwumiesięczniku środowisk twórczych „LUBLIN. Kultura i społeczeństwo” (nr 4/67) opublikowany został artykuł „O jubileuszu powstania Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków” autorstwa dr Urszuli Tomasiak.
       W 2018 r. odbyły się kolejne wybory do władz PSNP – prezesem Stowarzyszenia na kolejną kadencję pozostała dr Urszula Tomasiak, natomiast na wiceprezesów powołano: Marylę Giszczak i Elwirę Wasak.
       Mimo upływu czasu i związanych z nim zmian w otaczającej rzeczywistości członkowie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków nadal realizują przyjęte wcześniej priorytety; czynnie uczestniczą w życiu artystycznym poprzez własną aktywność wystawienniczą (indywidualną i zbiorową) oraz działalność w różnego rodzaju związkach twórczych (m. in. ZPAP, TPSP, KKS). Biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach, przeglądach i wystawach plastycznych, np. w Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli – Lublin, Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki – Rzeszów, Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. Mariana Stroińskiego – Ściana Wschodnia - Rzeszów, itd., na których są często nagradzani i wyróżniani. Również sami organizują konkursy i przeglądy plastyczne dla dzieci, młodzieży i twórców profesjonalnych, w tym również o zasięgu międzynarodowym (Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Pejzaże Mistyczne” – Architektura Lublina i okolic”, Międzynarodowy konkurs na rysunek im. M. E. Andriollego), biorą udział w akcjach i aukcjach charytatywnych na rzecz chorych i potrzebujących, współpracują z wieloma ośrodkami kultury województwa lubelskiego i mazowieckiego. W ten sposób stale upowszechniają wartości wynikające z kontaktów z twórczością plastyczną jako odwiecznego elementu kultury.


Obrazy i zdjęcia są objęte prawem autorskim, kopiowanie i rozpowszechnianie bez wyraźnej zgody autorów surowo zabronione.

Copyright © jarekstr